Jak vybrat autosedačku pro novorozence

Autosedačky pro novorozeně, batoleNejvhodnější je autosedačka od 0 do 13 kg (skupina O+), někdy označovaná jako „vajíčka“.

Do automobilu se připevňuje vždy proti směru jízdy, je lehká na manipulaci a většinou opravdu bezpečná.

Hlavní výhodou těchto malých autosedaček kategorie do 13 kg je možnost  jejich snadného přenášení i s miminkem. To oceníte nejen při cestování, ale i při nákupech, kdy se některé tyto autosedačky dají připevnit dokonce na větší pojízdný nákupní vozík. Autosedačky této kategorie lze také obvykle využít doma jako lehátko na krmení, dokonce i s možností houpání. Většinu z nich lze také připevnit na podvozky kočárků nebo golfové hole. Ovšem třeba na každodenní procházce je miminku určitě lépe v kočárku s klasickou korbičkou než v tomto „vajíčku“.

Sedačku vyberte tak, aby byla slušně zabezpečená i proti bočnímu nárazu, to poznáte tak, že jsou zesílené bočnice u sedačky, sedačka by měla mít výškově nastavitelné pásy s centrálním utahováním.

Také sledujte jak je novorozenec v sedačce usazen, protože rozhodně by neměl být v poloze v sedě.

Sledujte také to, jak je dítě v sedačce dlouhé a zda z ní již „nevyrostlo“ – horní hrana autosedačky musí končit vždy nad horními okraji uší dítěte, aby v případě nehody nedošlo k poranění spodiny lebeční.

Pokud máte automobil, který je v zadních sedačkách vybaven systémem ISOFIX, je vhodné zvolit autosedačku s podstavcem s tímto systémem. Podstavec pak můžete nechat v autě natrvalo zapojený a vlastní autosedačku do něj jen „zacvaknete“ nebo jednoduše vyjmete.  Pokud ISOFIX v autě nemáte, lze většinou tyto podstavce stabilizovat a uchytit tříbodovým autopásem.

Tyto autosedačky jsou vhodné přibližně do 10 až 12 měsíců, pak dítě obvykle ze sedačky vyroste, i když jeho váha někdy ještě nedosahuje 13 kg.

Vhodné autosedačky pro novorozence

NázevHodnoceníCena od 
Cybex Aton 5 2018hodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnocení3 590 KčVíce informací
Maxi Cosi Pebblehodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnocení4 100 KčVíce informací
Romer Baby safe plushodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnocení2 990 KčVíce informací
Kiddy Evolution Prohodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnocení4 140 KčVíce informací
BeSafe iZi Gohodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnocení4 390 KčVíce informací

Kompletní nabídka autosedaček 0 - 13 kg